PLEN

Sztuka książki

Renata Pacyna
Heloiza. Ubrana, odsłonięta.

tekst: Abelard i Heloiza; tłumaczenie: Leon Joachimowicz; praca szyta z lnu i jedwabiu; druk na tkaninie jedwabnej; 100cm x 140cm; unikat
 
Praca zainspirowana listami Heloizy do Piotra Abelarda.
Książką jest lniana suknia z wszytymi pod przednią, wierzchnią warstwą listami nadrukowanymi na jedwabne bryty. Zamieszczone listy, to fragmenty listu Abelarda do przyjaciela, opisującego historię związku Abelarda i Heloizy oraz dwa listy Heloizy do Abelarda, które napisała pod wpływem „Listu Abelarda do przyjaciela”, a które stały się początkiem ich trwającej do końca życia korespondencji.
Historia Abelarda i Heloizy nie jest fikcją literacką. Wydarzyła się naprawdę. Wiąże się z realnymi zdarzeniami i emocjami. Jest zapisem miłości i cierpienia; namiętności i odrzucenia, bliskości i osamotnienia, władzy i niemocy, wyniesienia i upadku. Jest złożona i nie poddająca się jednoznacznej ocenie.
Forma sukni również nie jest jednoznaczna: może kojarzyć się ze strojem zakonnym (całkowite zakrycie ciała), jak i bielizną (kolor i transparentność tkaniny), pojawia się w niej rys szaleństwa (zbyt długie rękawy, troczki na plecach służące „zapięciu” sukni).
Mocne w wyrazie, emocjonalne listy wszyte pod przednią część sukni, pozostają ukryte do chwili ingerencji oglądających. Mówi to o intymności, tajemnicy, ukryciu, ale i o ujawnieniu tej osobistej korespondencji, nawiązuje też do ciąży i urodzenia przez Heloizę syna.

  • Heloiza. Ubrana, odsłonięta.
  • Heloiza. Ubrana, odsłonięta.
  • Heloiza. Ubrana, odsłonięta.

  • Heloiza. Ubrana, odsłonięta.

Komentarze