PLEN

Sztuka książki

Guy Begbie


Guy Begbie

Uznany artysta książki, drukarz, introligator z tradycyjnym przygotowaniem do zawodu. Jest wykładowcą i koordynatorem prac z zakresu sztuki książki na uczelni artystycznej w Hereford. Uczy także ma różnych uniwersytetach brytyjskich, a od 1995 prowadzi własne, autorskie warsztaty.
Jako artysta zajmujący się wieloma dziedzinami sztuki tworzy działa książkowe zgłębiające istotę architektury i miejsca. Poszerza pojęcie formy książki i parametry jej produkcji. Jego obecne działania koncentrują się na obróbce papieru i przejściu do trójwymiarowej formy rzeźbiarskiej jak środka interpretacji nielinearnej i niesekwencyjnej narracji.
W latach 2010-2011 współpracował z Lawrencem Uptonem, poetą, grafikiem i artysta dźwięku, tworząc wspólnie dzieła książkowe i pokrewne artefakty.

Wystawy indywidualne w 2011:
„Dźwięki z zaplecza”, Uniwersytet Middlesex, kwiecień-maj
„Dźwięki z zaplecza” składają się z dwunastu książek, które otwarte tworzą prawie architektoniczne formy – narożniki, kratownice, dachy, ścianki działowe. Zadrukowane strony książek – czyli ściany, kiedy książki są rozłożone – przynoszą fragmenty wewnętrznych przestrzeni, poręczy i wsporników, ale także urywki osobliwych, fantasmagorycznych tekstów, w tym „Poetyki przestrzeni” i „Poetyki marzeń” Bachelarda. Pracom książkowym towarzyszy 20-minutowy film.

Wystawy wspólne z Lawrencem Uptonem w 2011:
Visual Research Centre, Dundee Contemporary Arts, Wielka Brytania
SUNY, Buffalo, Nowy Jork, USA
Scottish Poetry Library, Edynburg, Wielka Brytania
Moray Art Centre, Wielka Brytania
University of the West of England, The School of Creative Arts, Bristol

Książki


Komentarze